Campaniei Educaţiei Globale – Lumea noastră depinde de noi

 

„Lumea noastră depinde de noi” – proiect la Școala Gimnazială Homocea

Vineri, 17 noiembrie, elevii claselor a II-a A, I B  și elevii cu CES din cadrul Şcolii Gimnaziale Homocea au participat la diverse activități din cadrul campaniei  Educaţiei Globale – Lumea noastră depinde de noi, sub îndrumarea doamnelor profesoare pentru învățământul primar Mitrofan Marieta, Atomei Mihaela și profesor itinerant Munteanu Liliana. Subiectele dezbătute au făcut referire la educaţia pentru pace şi prevenirea conflictelor, la educaţia interculturală și la cea pentru drepturile omului. Ca metode de lucru, au fost folosite prezentarea de filme educative, adaptate vârstei copiilor, fişe de lucru, precum şi dezbateri pe tema aleasă. „Procesul globalizării pune acut problema raporturilor local-global la nivelul fiecărei naţiuni. Odată cu conştientizarea societăţii globale şi pe măsura angrenării în mecanismele ei, posibilitatea unor decizii izolate pentru comunităţi şi naţiuni devine din ce în ce mai redusă. Indivizii, grupurile, comunităţile şi naţiunile nu se mai pot sustrage acestui proces care universalizează comportamente, moduri de a gândi şi de a acţiona, stiluri de viaţă sau ameninţări de orice natură“, a declarat d-na director, prof. Iacob Maura.

http://monitorulvn.ro/articole/galerie-foto-lumea-noastra-depinde-de-noi–proiect-la-scoala-gimnaziala-homocea_2_70884906.html

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *